About Me

My photo
Law Office of Aycan Iskent is a boutique law practice that prides itself on providing the highest quality of legal service in the pursuit of its clients’ best interests. Practice provides comprehensive legal services encompassing numerous disciplines, including immigration law, and business transactions and international law. Her immigration practice areas include immigration-related corporate policy formulation, especially for entrepreneurs and start-ups; permanent residence and citizenship; visas for executives, managers, scientists, scholars, investors, professionals, students and visitors; PERM labor certifications; employment-based immigrant visa petitions; global visas and consular practice; and asylum. She has successfully assisted many businesses and entrepreneurs, investors, and technology professionals on best practices and strategies to secure employment-based immigration benefits, while maintaining compliance with immigration legal requirements. Email info@ekenerlaw.com to schedule your consultation.

Wednesday, July 3, 2013

Amerikan Göçmenlik Servisi (USCIS) Eşcinsel Evlilikleri Tanımaya Başladı

Amerikan Göçmenlik Servisi eşcinsel evli çiftlerin vakit geçirmeden green card başvurusuna başlayabileceğini duyurdu. Duyuruda, göçmenlik haklarının geçerli evilikler bazında verileceğini ve evliliğin nerde yapıldığı, yapıldığı sırada yapıldığı yer kanunlarına gore geçerli bir evilik olup olmadığına bakılacağı belirtildi. Diğer bir deyişle, Amerikan göçmenlik servisi eşcinsel çiftlerin başvurusunu incelerken genelde takip edilen kuralları takip edecektir. 

Her ne kadar eşcinsel eşlerin evlilik yolu ile edinilen göçmenlik haklarından yararlanacağı kabul edilmiş olsada, eşcinsel çiftlerin evliliklerinin gerçek olduğunu göstermek için ne tür belge ve döküman sunulacağı hukuki bir problem oluşturabilecektir.  Çünkü, eşcinsel çiftler, geleneksel olarak kabul gören evliliğe ve evlilik birliğinine ilişkin sunulan belgeleri sağlayamayabilirler.

Amerika’da lisanslı bir avukat basvuru yapılan eşin green card elde edebilmesi için gerekli diğer krıterleri de taşıyıp taşımadığının belirlenmesinde yardımcı olabilir. Örneğin, kendisi için başvuru yapılan eş yasal olarak Amerika’ya giriş yapmış olması, veya Amerika’daki yasal statüsünü korumuş olması gibi diğer şartlarında değerlendirilmesi gereklidir. 

Eğer, kendisi için başvuru yapılacak eşin Amerika’ya kabul edilebilir olmadığı durumlar sözkonusu ise, örneğin yasadışı yollarla ülkeye giriş yapılmış ise, veya daha önce ülkeden sınır dışı edilmiş ise, veya visa sahtekarlığına karışmış ise, eşcinsel eş  US vatandaşı veya green card sahibi eşi olması halinde, şimdi Amerika’ya kabul edilebilirliğini etkilyecek haller için muafiyetlere de başvurabilecektir. 


Bu icerik hukuki gorus verme amacli olmayip, uzman bir hukukcunun gorusu alinmadan hic bir sekilde yasal dayanak teskil etmez.
This content is not intended as legal advice, and cannot be relied upon for any purpose without the services of a qualified professional.

No comments:

Post a Comment