About Me

My photo
Law Office of Aycan Iskent is a boutique law practice that prides itself on providing the highest quality of legal service in the pursuit of its clients’ best interests. Practice provides comprehensive legal services encompassing numerous disciplines, including immigration law, and business transactions and international law. Her immigration practice areas include immigration-related corporate policy formulation, especially for entrepreneurs and start-ups; permanent residence and citizenship; visas for executives, managers, scientists, scholars, investors, professionals, students and visitors; PERM labor certifications; employment-based immigrant visa petitions; global visas and consular practice; and asylum. She has successfully assisted many businesses and entrepreneurs, investors, and technology professionals on best practices and strategies to secure employment-based immigration benefits, while maintaining compliance with immigration legal requirements. Email info@ekenerlaw.com to schedule your consultation.

Friday, October 18, 2013

Green Card Statüsünden U.S. Vatandaşlığına Geçilirken Uyulması Gerekli Kurallar


Son zamanlarda hukuk büromuza gelen US Vatandaşlık taleplerinin artış göstermesi neticesinde, genel olarak US vatandaşlığının elde edilmesi için hangi şartların yerine getirilmiş olması gerektiğine ilişkin bir makalenin aydınlatıcı olacağını duşundum.

Maalesef, yaygın kanaatin aksine Green Card olarak bilinen “U.S. Permanent Resident” statüsünden U.S. Vatandaşlığına geçilirken sadece 5 sene Green Card sahibi olmak yeterli değildir. 5 sene Green Card sahibi olmak bir çok şart arasında sadece bir şarttır.  U.S. Vatandaşlığının alınmasında takip edilmesi gerekli önemli kurallar vardır. Özellikle tamamen uyulması gerekli sureler ve iyi karakter göstergesi eylem ve işlemlerin yapılmış olması aranmaktadır.

Bu şartların U.S. vatandaşlık başvurusu sırasında tamamen yerine getirilmiş olması çok önemlidir. Aksi halde, bazı durumlarda, sadece U.S. Vatandaşlığının alınamaması ile değil, ayrıca U.S. Göçmenlik Departmanı eğer Green Card’tin şartlarının ihlal edildiği sonucuna varır ise, Green Card’tinizin iptal edilmesi ve sizin sinir disi edilmenize kadar varacak yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, U.S. Vatandaşlığına başvurmadan önce, eğer Green Card’li iken uzun sure US dışında kalmışsanız, herhangi bir suçtan ceza almışsanız, ve/veya vergisel bir probleminiz varsa, başvurunuzu yapmadan önce U.S. vatandaşlığına  başvurmaya uygun olup olmadığınızı mutlaka US ‘de lisanslı bir avukatla görüsünüz.

US Vatandaşlığı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekli bir önemli notada, Vatandaşlık başvuru formunda sorulan tüm sorulara en iyi hatırladığınız sekliyle doğru cevap vermenizdir. Çünkü göçmenlik formlarında bilerek yalan ve  yanlış bilgi vermek sizi her türlü göçmenlik hak ve olanağından faydanmanızı engelleyecektir.

Aşağıda U.S. Vatandaşlığı için gerekli şartların bir özetini bulacaksınız. Umuyorum, bu makale sizi U.S. Vatandaşlığı konusunda aydınlatacak, ve bu süreçte size ve ailenize yol gösterecektir.

U.S. Vatandaşlığına Başvuru Şartları


1-    18 yaşından büyük olmak INA §334(b), 8 U.S.C. §1445(b).

2-    U.S. Legal Permanent Resident olmak yani Green Card sahibi olmak.  INA §§216(e), 216A(e), 8 U.S.C. §§1186a(e), 1186b(e); 8 C.F.R. §§216.1, 1216.1

a.     Genelde en az 5 sene Green Card sahibi olmak.

b.     Eğer U.S. Vatandaşı ile evli iseniz en az 3 sene Green Card sahibi olmanız yeterlidir.

Önemli Not: U.S. Vatandaşlık başvurduğunuzda, U.S. Göçmenlik Departmanı Green Card statünüzü hukuka uygun şekilde elde edip etmediğiniz, ve Green Cardli iken Green Cardtin tüm şartlarını yerine getirip getirmediğinizi geriye donuk olarak inceler 8 C.F.R. §246.1. Eğer bu incelemede hukuka aykırılık tespit edilirse, Green Card statüsü taşımadığınız gerekçesi ile reddedilebilir. US Göçmenlik Departmanı eğer Green Card statüsünü taşımadığınız tespit ederse, Green Cardtinizi iptal ederek, sizi sinirdisi edebilecektir.

Ornegin: Green Card sahibi olduktan sonra, eğer 1 sene ve daha uzun sure U.S. dışında kaldıysanız, bu durum Green Cardtinizin otomatik olarak iptal edilmesine ve sizin sinirdisi edilmenize sebeb olabilir. Cunku, 1 sene ve daha uzun U.S. disinda geçirilen surelerde, sizin U.S.’de ikamet etme niyetinizi terk ettiğiniz karine (varsayım) olarak kabul edilir. Bu karineyi çürütmek sizin yükümlülüğünüz olacaktır.

3-    “Devamlı US ‘de İkamet Etme” ve “Fiziki Olarak US ‘de Bulunma” şartlarının yerine getirilmiş olmalısınız:

a.     Devamlı US ‘de İkamet Etme:
6 ay ile 1 sene arasında US dışında bulunma, US ‘de devamlı ikamet etme sartinin oluşmadığı karinesini (varsayımını) doğuracaktır.  INA §316(b), 8 U.S.C. §1427(b), 8 C.F.R. §316.5(c)(1)(i). Bu karinenin çürütülmesi yine size düşmektedir.

b.     Fiziki Olarak US’ de Bulunma:
Green Cardli statüsünde iken, US Vatandaşlığına başvurmadan önceki son 5 sene içinde 2,5 sene fiziki olarak US’ de bulunmuş olmak gereklidir.

Eğer US Vatandaşı ile evli iseniz, bu sure son 3 sene içinde 1,5 senenin US içinde fiziki olarak bulunmuş olması seklinde düzenlenmiştir. INA §316(a), 8 U.S.C. §1427(a)

4-    US Vatandaşlığı başvurusu yapmadan son 3 ay boyunca fiziki olarak, başvurunun yapıldığı eyalet veya bölgede ikamet ediyor olmanız. INA §§316(a)(1), 319(a), 8 U.S.C. §§1427(a)(1), 1430(a).

5-    İngilizce okur ve yazar olmanız.

6-    US Tarihi hakkında genel bilgilere sahip olmanız.

7-    İyi Karakterde bir kişi olmanız:

US Vatandaşlığına başvuran kişi son 5 sene boyunca (US vatandaşı ile evli olma durumunda 3 sene), iyi karakterde bir kişi olduğunu gösterecek eylem ve işlemlerde bulunmuş olmalıdır.  INA §§316(a)(3), 319(a)(1), 8 U.S.C. §§1427(a)(3), 1430(a)(1); 8 C.F.R. §§316.2(a)(7), 316.10, 329.2(d). Ancak US Göçmenlik Departmanı iyi karakter araştırmasında  5 ve 3 senelik surelerden daha geride olmuş olaylarida değerlendirmeye alabilir.
Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin iyi karakter taşımadığı sonucunu doğuracak durumlara örnekler şöyledir:

a.     Yeminli şekilde yalan beyanda bulunmak: Buna göçmenlik formlarında yalan veya bilerek yanlış bilgi ile doldurulması, göçmenlik görevlilerine yalan söylenmesi örnek gösterilebilir.

b.     Bazı suçlarlardan suçlu bulmak, örneğin:
·      Polise karşı direnmek ve kuvvet kullanmak
·      Adam yaralama ve öldürme
·      İnsan ticareti yapmak
·      Mahkemede yalan yere tanıklık edilmesi

c.      Gerçek disi olarak US Vatandaşlığının iddia edilmesi

d.     US Vatandaşı olmadan US’de oy kullanılması

e.     Bazı durumlarda ise US Göçmenlik Departmanı, başvuru sahibinin iyi karakterde olmadığına kanaat olarak karar verebilir. Bu durumlara örnekler şöyledir:
      •      Bakmakla yükümlü olunan kişilerin ihmal edilmesi 8 C.F.R. §316.10(b)(3)(i)
      •          Evlilik birliğini sarsacak nitelikte, evli iken bir başka kişi ile cinsel ilişkide bulunulması 8 C.F.R. §316.10(b)(3)(ii)

f.      Alkollü araba kullanmak: DUI olarak bilinen alkollü araba kullanma cezası eğer birden fazla defa alinmiş ise, kotu karakter göstergesi olabilir.

g.     Green Cardli iken vergi beyanını vermeyi ihmal etmek.

h.     Herhangi bir vergi borcunuzun bulunmasi.
Bu icerik hukuki gorus verme amacli olmayip, uzman bir hukukcunun gorusu alinmadan hic bir sekilde yasal dayanak teskil etmez.

This content is not intended as legal advice, and cannot be relied upon for any purpose without the services of a qualified professional.

No comments:

Post a Comment